Nagroda fundowana przez Prezydenta Miasta Krakowa · Strefa Debiutów

Od 1 do 2 grudnia 2018 w Hotelu Cracovia, Muzeum Narodowym oraz Bunkrze Sztuki, Galerii Sztuki Współczesnej odbyły się spotkania z artystami oraz sprzedaż oryginalnych prac. W jednym miejscu i czasie zestawione zostały obok siebie plakaty, grafiki, rzeźby, malarstwo oraz sztuka użytkowa.
Dodatkowo 29 listopada 2018 Forum Designu w dawnym Hotelu Cracovia została otwarta wystawę Strefa Debiutów – nowatorska propozycja skierowana do młodych Twórców chcących promować swoje projekty i nawiązać stałą współpracę z polskimi producentami. Strefa Debiutów połączyła w sobie trzy podstawowe zadania: promocję projektantów – stałą ekspozycję – sprzedaż projektów.

Jury konkursowe przyznało Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa przeznaczoną na rozwój własnej kariery artystycznej.

 

Jury selekcyjne:

Małgorzata Wielek-Mandrela

Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad 100-u wystawach zbiorowych i blisko 30 indywidualnych. W 2017 zdobyła II nagrodę w IV Piotrkowskim Biennale Sztuki. W 2016 – Grand Prix Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 4. Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego, Jesienne Konfrontacje, BWA Rzeszów. W 2015 zdobyła Nagrodę specjalną z III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim. W 2012 znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Strabag w Wiedniu. W 2011 była nominowana do nagrody Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 2010 otrzymała I nagrodę w 8. Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2010 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. W latach 2010-1012 była współtwórczynią i koordynatorką międzynarodowego projektu artystycznego Przedmieścia realizowanego przez ASP w Krakowie z partnerami z Wiednia i Ostrawy. Organizatorka ogólnopolskiego konkursu Zakłócenia oraz kuratorka Fosfor Art Gallery w Krakowie. Profesor na Wydziale Sztuki UP w Krakowie.

Kuba Sowiński

Projektant grafiki użytkowej. Wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.

Dina de Białynia Woycikiewicz

Jest właścicielem Forum Mody i Forum Designu oraz współwłaścicielem Fair Made sp. z o.o.  Od zakończenia studiów zajmuje się promocją polskich projektantów (moda + design), przez ten czas stworzyła prężnie rozwijające się 2 marki i spółkę exportową. Jej celem jest umożliwienie promocji polskim projektantom m.in. poprzez organizowane spotkania architektów, eventy, targi i pokazy; w tym roku uruchamia strefę debiutów dla młodych projektantów w Krakowie.

Dominik Lisik

Dominik Lisik, projektant i architekt urodzony w Krakowie. Ukończył Wydział Form Przemysłowych i Wydział Architektury Wnętrz na krakowskiej ASP. Studiował architekturę w londyńskiej AA School of Architecture. Od 2009 współpracował z kwartalnikiem projektowym 2+3D, gdzie zajmował się krytyką dizajnu i architektury. Projektant współpracował z instytucjami jak, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” i MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie gdzie poprowadził cyklu wykładów i prezentacji „Dizajn od kuchni”. Dominik Lisik jest także współautorem angielskojęzycznego albumu „Polish Design: Uncut” opisującego polski dizajn po roku 2000 powstałego na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie oraz polskiej wersji tej publikacji wydanej przez kwartalnik 2+3D. Obecnie wykłada na kierunku Wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Beata Długosz

Mieszka i pracuje w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Zatrudniona na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prowadzi zajęcia z fotografii. Od 2017 roku pełni funkcję kierownika Katedry Intermediów.

W 2010 r. uzyskała tytuł doktora w zakresie fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej, (PWSTiTV). Jest laureatką Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Jej prace znajdują się w kolekcji Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Jej twórczość skupiona jest wokół zjawisk takich jak: emanacja światła, upływ czasu, procesy fotochemiczne. Posługuje się tradycyjnym warsztatem fotografii czarno-białej, eksperymentami bezkamerowymi oraz instalacją site-specific.

Krzysztof Marchlak

malarz, fotograf, animator kultury. W swojej twórczości artystycznej zajmuje się takimi zagadnieniami jak: gender, tożsamość jednostkowa, wizje przyszłości. Przez wiele lat pracował w Dziale Edukacji MOCAK-u oraz współpracował z wieloma instytucjami kultury w Krakowie i Europie (skończył m.in. staż w Peggy Guggenheim Collection w Wenecji) realizując wydarzenia artystyczne i kulturalne dla rożnego grona odbiorców. Prywatnie podróżnik poszukujący nowych, ciekawych miejsc.

Organizatorzy:

Partnerzy:

 

Partnerzy:

 

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, www.krakow.pl